Vés al contingut (premeu Retorn)

Sou a: Inici / Vida universitària / Noticies / 2021-2022 / Projectes de cooperació i desenvolupament a l'EPSEB

Projectes de cooperació i desenvolupament a l'EPSEB

Des de fa més de 20 anys, a l’Escola Politècnica Superior de l’Edificació de Barcelona, es porten a terme projectes de cooperació i treballs de fi de grau relacionats amb el desenvolupament sostenible.
Projectes de cooperació i desenvolupament a l'EPSEB

L’objectiu fonamental de la universitat és transmetre el coneixement i generar-ne de nou. La manera principal com la universitat fa aquesta transmissió és mitjançant la docència, la publicació i la difusió dels resultats de la recerca, la transferència de tecnologia i també amb els projectes de cooperació al desenvolupament.

Efectivament, des de la Universitat es duen a terme diverses accions de cooperació i, en els darrers anys, aquestes activitats s’han intensificat involucrant de manera molt específica a l’estudiantat que, a més d’adquirir els coneixements propis d’uns estudis que el permetran desenvolupar la seva activitat professional, en alguns casos entén que la seva formació ha de basar-se en uns valors.

Des de fa més de 20 anys, a l’Escola Politècnica Superior de l’Edificació de Barcelona, es porten a terme projectes de cooperació i treballs de fi de grau relacionats amb el desenvolupament sostenible. Tot i que al principi eren una raresa, amb la constitució de les associacions Geòmetres Sense Fronteres (GSF) i Arquitectes Tècnics sense Fronteres (ATsF), va esdevenir una línia cada cop més potent, amb major implicació per són transferència de coneixement allà on fa més falta.

Certament hi ha moltes maneres de fer transferència i no es pot simplificar pensant que només se’n fa des de Sillicon Valley. Ser innovador no necessàriament passa per la creació d’spin-offs, els vivers d’empreses, els parcs tecnològics o el capital risc. Nosaltres creiem fermament que la cooperació per al desenvolupament és una altra manera de fer transferència, i és una activitat que ens manté i ens permet estar en contacte amb la realitat complexa d’alguns dels actuals problemes de la societat.

Projectes de cooperació i desenvolupament a l'EPSEB

Cooperació i transferència de coneixement

Cooperació i transferència de coneixement.jpgEls projectes de cooperació al desenvolupament formen part de la tasca inherent a la universitat de fer transmissió de coneixement, i en aquests casos allà on fa més falta.
Les possibilitats d'aquesta transferència són molt diverses: tasques topogràfiques per realitzar cadastres que permeten adjudicar les terres als seus legítims propietaris; desenvolupament de materials de construcció a partir de recursos naturals autòctons; millora de les condicions de vida en situacions d'emergència habitacional; millores tecnològiques per a sistemes de construcció tradicionals que s'ajusten adequadament ales realitats dels llocs, etc.

 

 

La dotació de serveis i la millora del medi ambient

Hi ha elements com l'aigua potable, el sanejament o el subministrament elèctric que són bàsics per al desenvolupament de les persones però que, malauradament, no estan a disposició de tothom. Aquestes deficiències provoquen greus problemes de sanitat, higiene i alimentació. Estudiantat i professorat de l'EPSEB ha treballat en alguns projectes de cooperació per a la creació de propostes sostenibles d'abastament d'aigua potable i sanejament, per a comunitats amb grans mancances, com l'assentament de San Camilo, a Perú, o la comunitat Mo Ken de l'Illa de Kho Lao Nok a Tailàndia.
Sovint, les dones de les comunitats assumeixen un paper cabdal en les iniciatives per a la millora del seu entorn. És el cas del projecte "A Neré", on les dones de Thionk Essyl, al Senegal, han participat estretament amb els cooperants en la construcció d'un centre que té com a finalitat la formació i capacitació de dones i joves en temes com l'agricultura orgànica i l'horticultura. Altres projectes s'han orientat a la rehabilitació o creació d'equipaments per millorar les condicions de vida i socials, com és el cas de la casa d'acollida Antyodaya Niketan a l'Índia, de les instal·lacions esportives per a la comunitat del Coyol, a El Salvador, o d'un conjunt de serveis a Ouahigouya, Burkina Faso.

La nostra escola a les vostres escoles

La nostra escola a les vostres escoles.jpgDes de l'EPSEB, estudiantat i professorat han participat en diversos projectes de cooperació, dirigits al disseny, construcció i millora de centres educatius en països d'Amèrica del Sud i d'Àfrica entre els anys 2011 i 2017. 
Apostar per l'educació i la cultura és la millor manera de contribuir al canvi social i al benestar del demà, i cada nova escola significa una oportunitat de futur per a molts nens i nenes. Des de la nostra escola, estudiantat i professorat han participat en diversos projectes de cooperació dirigits al disseny, construcció i millora de centres educatius en països d'Amèrica del Sud i d'Àfrica. Així, el projecte per a la dotació d'una escola a l'orfenat de Batoké, al Camerun, vol acostar l'educació a infants orfes sense recursos. En un altre nivell acadèmic, el projecte de la Universitat Chiquitana a Bolivia pretén acostar els estudis universitaris a tota la població indígena i crear un focus de desenvolupament local.
Conjuntament amb les necessitats educatives de cada lloc, en aquests projectes s'ha analitzat l'entorn per tal d'aconseguir edificis sostenibles, integrats en el territori i construïts amb materials de la regió. Alguns exemples són biblioteca Nelson Mandela, amb forta presència de materials i recursos de Senegal o l'escola de Jiñocuabo, a Nicaragua, on es van utilitzar materials locals com la palla, el bambú i l'argila.

Les intervencions en el patrimoni i els valors culturals

La diversitat cultural es fa palesa molt explícitament en el patrimoni arquitectònic que es con-serva i es manté, sovint amb pocs recursos o sense donar-li el valor que mereix. En aquests projectes podem veure intervencions sobre el patrimoni construït que pretenen traslladar i exportar unes maneres de fer molt acurades i respectuoses amb les tecnologies i artesania local. És molt important quan es treball sobre el patrimoni, conèixer bé el territori, la cultura i les formes de fer i ser d'aquells que hi viuen, mantenen i conserven les seves cases o monuments. De la con-versa i l'observació s'aprenen moltes coses, noves tecnologies, formes de treballar amb els mate-rials, sistemes eficients i molt ajustats a les veritables necessitats, etc. S'aprèn sobretot a posar en valor allò que desconeixíem i que ara apreciem amb noves intensitats.

Millorem les condicions d'habitabilitat i salut

L'accés a una atenció sanitària adequada és un dret fonamental i de caràcter universal però malauradament avui dia moltes poblacions arreu del món no disposen de recursos ni equipaments que cobreixin les necessitats més bàsiques dels seus habitants. Aquest fet planteja un context similar per a tots aquests projectes, l'objectiu dels quals és proveir d'instal·lacions sanitàries adequades a comunitats de països com Colòmbia, Kenya o Argèlia a través dels coneixements i l'esforç dels cooperants.
Seguint una línia clara marcada per la sostenibilitat i el respecte envers el context natural, històric i cultural de les comunitats en què s'ha actuat, aquests projectes plantegen accions de formació, conscienciació i aportació de tecnologia per a la recuperació de l'arquitectura vernacular i la millora de les seves prestacions. Des del marc teòric plantejat per projectes com l'estudi i desenvolupament de biomaterials aïllants tèrmics com a tecnologies constructives alternatives i low tech fins a la immersió i cooperació amb la població autòctona de zones on es donen condicions de vida insalubres; la necessitat de millora de les condicions de confort obre un camp de treball molt ampli suposa una oportunitat de creixement professional i humà pels participants dels diferents projectes.

 

Exposició 20 anys de Cooperació a l'EPSEB
Exposició inaugurada el 17 de desembre de 2020